ПН-ПТ: 09:00-17:00

В корзине пусто!

Обробка природного каменю

Обробка природного каменю

2018-12-04 16:45:39   0   3717

1. Видобуток природного каменю 


Обробка природного каменю починається з видобутку з відкритих гірських виробок (кар'єрів). Лицьовий камінь зазвичай залягає на невеликій глибині. Особливість значної частини експлуатованих кар'єрів з видобутку природного каменю у тому, що вони мають порівняно невелику продуктивність, що може забезпечити сировиною певну кількість підприємств зайнятих обробкою каменю.
Розробка родовищ облицювального каменю складається з трьох основних послідовно виконуваних процесів: розкриття родовища, підготовчих робіт зі створення необхідних оголень і уступів і власне видобувних робіт, що включають відділення від масиву монолітів або блоків, обробку монолітів на блоки, навантаження і транспортування блоків і відходів. Особливість видобутку блоків облицювального каменю полягає в тому, що при цьому мають повністю зберігатись природні якості матеріалу.
Під поняттям «блок каменю» мають на увазі великоглибову заготівлю, що видобувається з масиву з метою подальшої переробки на облицювальні матеріали, що відповідає вимогам діючих стандартів за фізико-технічним характеристикам, формою, розмірами та монолітністю. Залежно від способу видобутку та ступеня правильності геометричної форми блоки ділять на пиляні та колоті.




              Придатність блоку визначається комплексом його декоративних, фізико-механічних та технологічних властивостей та ступенем довговічності. До дефектів, що знижують якість каменю, відносяться тріщинуватість, вивітреність, високий вміст гірської вологи (для вапняків), наявність ділянок, що не поліруються, брудних плям і т. п.
Технології видобутку блоків є різні. Найпоширеніший видобутку нашій країні спосіб тросового пиляння, котрій необхідні спеціальні тросові машини, типу Huada (37 кВт, 55 кВт). Конструкція тросової пилки дуже проста. Фактично це електромотор, який простягає трос, з різальними діамантовими елементами.
Кар'єр не виконує жодних видів обробки, окрім безпосереднього видобутку. Ці гранітні блоки є те, що йде на продаж. Чітких розмірів для блоків немає, витримати які було б вкрай важко та затратно. Тому існують категорії чи групи. Відповідно до ГОСТ визначено 4 групи блоків. I група – блоки понад 5 м3, II група – блоки 3-5 м3, III – 0,7-3 м3, IV – 0,1-0,7 м3. Блоки повинні мати форму максимально наближену до паралелепіпеду. Можуть бути відхилення від правильності форми, але вони суворо регламентовані. Цінність блоку залежить від його обсягу. Чим більший обсяг блоку, тим більше не тільки його вартість, а й більше вартість одного кубічного метра.

2. Виробнича обробка природного каменю

Обробку природного каменю з виготовленням облицювальних матеріалів та різних виробів здійснюють на каменеобробних підприємствах. Сучасні каменеобробні підприємства випускають з вихідної сировини готову продукцію у вигляді облицювальних плит, архітектурно-будівельних виробів, бортових каменів та декоративних плит на основі природного каменю.


Обробка каменю включає ряд технологічних операцій, в результаті яких каменю надаються певна форма і розміри, а його лицьової поверхні - задана фактура. Технологічні процеси обробки каменю виконують за схемою:


  наближена обробка каменю за формою та розмірами виробу – тросове та дискове розпилювання блоків;


  точна обробка каменю за формою та розмірами виробу – окантувальна розпилювання;


  фактурна обробка виробу - шліфування та полірування.


На сучасних камнеобробних підприємствах цехи спеціалізуються на випуску виробів із твердого, середньої твердості та м'якого природного каменю.


Процеси підготовки та розпилювання блоків на заготовки є загальними при обробці виробів із природного каменю будь-якої твердості. Окантовку та шліфування для каменів різної твердості виробляють у різній послідовності.


Плити з твердого каменю обробляють за схемою: розпилювання - шліфування - окантування; з каменю середньої твердості: розпилювання - окантування - шліфування; з м'якого каменю: розпилювання - окантовка.


У зв'язку з тим, що в загальному обсязі облицювальних матеріалів і виробів з природного каменю, що випускаються, переважна частина припадає на плити (близько 90 %), більшість каменеобробних підприємств використовує найбільш поширену технологічну схему обробки, засновану на процесах розпилювання.


Обробку поверхні каменю абразивами проводять на верстатах різанням, пилянням, фрезеруванням або стиранням абразивними матеріалами. При цьому одержують фактури поверхонь:


- пиляну, для якої характерні довгі борозенки з висотою рельєфу до 3,0 мм; утворюється в результаті розпилювання на верстатах більшості гірських порід;


- шліфовану, для якої характерний матовий вигляд, легка рівномірна шорсткість з малою висотою рельєфу (до 0,5 мм); утворюється в результаті процесу обробки каменю, що складається з обдира, грубої та тонкої шліфування;


- лощену, яка відрізняється гладкою, бархатисто-матовою з виявленим малюнком каменю поверхнею;



– поліровану, для якої характерні гладка поверхня, що дає чітке відображення, та повністю виявлений природний колір та малюнок каменю; полірування роблять (враховуючи більшу, ніж у попередніх випадках, вартість робіт) тільки у найбільш декоративних порід.



3. Вимоги до продукції із природного каменю

При виробництві, застосуванні у будівництві та експлуатації виробів із природного каменю часто виникає питання, якою нормативно-технічною базою регулюється якість природного каменю та виробів, що виробляються з нього. Основними документами, що регламентують вимоги до продукції з натурального каменю та сировини, що використовується під час її виробництва, є Державні Стандарти (ГОСТ).


Основні ГОСТ (ДСТУ) для виробів із природного каменю:


       Плити з природного каміння для мостіння вулиць. * ДСТУ Б EN 1341:2007.

       Брущатка із природного каміння для мостіння вулиць. * ДСТУ Б EN 1342:2007.

       Бордюри з природного каміння для мостіння вулиць. * ДСТУ Б EN 1343:2007.

       Камінь природний. Плити необроблені. * ДСТУ Б EN 1468:2007.

        Вироби з природного каміння. Облицювальні плити * ДСТУ Б EN 1469:2007.

        Вироби з природного каміння. Модульні плитки. * ДСТУ Б EN 12057:2007.

         Вироби з природного каміння. Плити для підлоги та сходів. * ДСТУ Б EN 12058:2007.